Wound closure techniques and materials in surgery

Cerrahide yara kapama teknikleri ve materyalleri

Authors

  • Yaşar Subutay Peker UNIVERSITY OF HEALTH SCIENCES, GULHANE TRAINING AND RESEARCH HOSPITAL, DEPARTMENT OF GENERAL SURGERY

Keywords:

Tissue adhesive, Stapler, Surgical tape, Suture, Suturing technique

Abstract

There are so many wound closure materials and suturing techniques described in the literature and surgeons have to deal with different kinds of wounds. It would be very difficult for a surgeon who is aiming to have the perfect wound closure to choose the exact wound closure technique and material. In this review, we aimed to outline how and when to use the available wound closure technics/materials (sutures, staplers, surgical tapes, tissue adhesives) and the scientific claims behind their effectiveness for various kinds of wounds.

A literature review using PubMed and Cochrane search engine is performed. Keywords searched during the literature survey were; suture, tissue adhesive, surgical tape, stapler, suturing technique.

Literature data states that there are many factors to choose the correct material and suturing technique including the type and place of the wound, wound tension, the type of injured organ, physician expertise and routine, patient age and general health condition and the available wound closure material. Careful consideration of these factors and the proper execution of suturing techniques/materials can lead to excellent wound closure results.

 

Özet

Literatürde cerrahların karşı karşıya kaldıkları yara tipleri için tanımlanmış çok sayıda yara kapama malzemesi ve dikiş tekniği mevcuttur. Bilinen ve kullanılmakta olan yara kapatma materyalleri ve tekniklerini kullanarak mükemmel ve hızlı yara iyileşmesini sağlayacak bir yöntemi seçmek bazen zor olabilmektedir. Bu derlemede, mevcut yara kapatma tekniklerini / materyallerini ve çeşitli yaraların onarımındaki etkinliklerini gözden geçirmeyi, yara kapatma materyallerinin (sütürler, staplerler, cerrahi bantlar, doku yapıştırıcılar) ve dikiş tekniklerinin kapsamlı bir incelemesini yapmayı ve bunların nasıl, ne zaman kullanılacağını ana hatlarıyla tespit etmeyi amaçladık.

PubMed ve Cochrane arama motoru kullanılarak literatür taraması yapıldı. Tarama için kullanılan anahtar kelimeler; suture, tissue adhesive, surgical tape, stapler, suturing technique idi.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki,  yara kapatma materyallerinin seçimi ve sütür tekniğini etkileyen birçok faktör vardır; yaranın türü ve yeri, yara gerginliği, hangi organın yaralandığı, cerrahın deneyimi ve alışkanlıkları, hastanın yaşı, hastanın genel sağlık durumu ve yara kapama materyallerinin ulaşılabilirliğidir. Bu faktörlerin tümünün göz önünde bulundurulması sonucunda uygun yara kapama materyali ile uygun yara kapama tekniği seçilerek cerrahide yara kapatılması konusunda mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Published

2019-12-28

Issue

Section

Articles