Spontaneous pneumomediastinum: Case report

Spontan psödomediastinum. Olgu sunumu

Authors

  • Elif Kılıçlı
  • Cemil Kavalcı
  • Meliha Fındık
  • Ayşegül Akçebe Aydın
  • Afşin Emre Kayıpmaz

Keywords:

emergency, pneumomediastinum,, treatment

Abstract

Pneumomediastinum is defined by the presence of air in the mediastinum. Here we describe a patient with spontaneous pneumomediastinum and extensive subcutaneous emphysema.

An 18-year-old woman presented to the emergency department complaining of cough and neck pain. Cervical inspection revealed enlargement of the anterior region and crepitation was heard on palpation of that region and supraclavicular fossa. Performed chest CT confirmed the existence of pneumomediastinum with further dissection of air into the neck.

Pneumomediastinum is a rare and generally benign condition.

 

ÖZET

Pnömomediasten mediastende havanın varlığı olarak tanımlanır. Burada, spontan psödomediasten ve ciltaltında yaygın anfizem saptanan bir hasta sunulmuştur.

Onsekiz yaşındaki bayan hasta öksürük ve boyun ağrısı şikayetleri ile acil servise müracat etti. Muayenede boyun ve göğüs ön kısmında genişleme ve palpasyonla supraklaviküler bölgede krepitasyon varlığı ortaya kondu. Çekilen toraks bilgisayarlı tomografisinde pnömomediasten ve boyuna doğru ilerleyen havanın varlığı saptandı.

Pnömomediasten nadir görülen ve genellikle benign karakterli bir durumdur.

Author Biography

Cemil Kavalcı

Baskent University Faculty of Medicine

Department of Emergency Medicine    Ankara / Turkey

Published

2019-06-24

Issue

Section

Articles

Most read articles by the same author(s)