ADULT COLOCOLIC INTUSSUSCEPTION DUE TO PEDUNCULATED LIPOMA-UNCOMMON DISEASE, COMMON PRESENTATION; CASE REPORT. Saplı lipoma bağlı olarak gelişen kolokolik invaginasyon; çok görülen sıradışı bir durum. Olgu sunumu.

Authors

  • Bipradas Roy
  • Ramanuj Mukherjee
  • Susil Kumar Paira
  • Sandip K Halder
  • Gautam Bhaumik

Keywords:

Intussusception, colon, lipoma, computed tomography, surgery

Abstract

Intussusceptions are highly uncommon in adults and accounts for only 5% of all reported cases and causes only 1% of bowel obstruction. The growing use of computed tomography (CT) for abdominal imaging has led to increased detection of transient intussusceptions with no underlying disease. Intussusceptions will appear as a sausage shaped mass when the CT beam is parallel to its longitudinal axis, but will appear as a target mass when the beam is perpendicular to the longitudinal axis of the intussusceptions. Intussusception with a lead point may manifest with atypical clinical findings. Often, there is a prior history of episodic crampy abdominal pain, nausea, and vomiting, symptoms that suggest partial intestinal obstruction.

We present and discuss a case of colocolic intussusceptions due to a pedunculated lipoma which was detected on CT and explored later.

ÖZET

Yetişkin insanlarda barsak invaginasyonu çok nadir görülen bir durum olup, tüm invaginasyonların %5âini ve barsak tıkanıklıklarının %1âini oluştururlar. Özellikle bilgisayarlı tomografideki gelişmeler sonucu geçici invaginasyonlar bile saptanabilir hale gelmiştir. Işınların uzun aksa paralel olduğu görüntülerde invaginasyon bölgesi sosis şeklindeki bir kitle olarak saptanabilirler. Hastalar pekçok atipik bulgu ile gelebilirler. Sıklıkla, kramp tarzı karın ağrısı, bulantı ve kusma varlığı kısmi tıkanma şüphesini akla getirmelidir.

Bu makalede saplı bir lipoma bağlı olarak gelişen kolokolik bir invaginasyon olgusunun tomografi ile tesbiti ve eksplorasyon sonuçları tartışılmıştır.

Published

2017-03-13

Issue

Section

Articles

Most read articles by the same author(s)